Biden yine ‘soykırım’ dedi… Dışişleri’nden tepki geldi

ABD Başkanı Joe Biden, 1915 olaylarıyla ilgili “sözde Ermeni soykırımını anma günü” dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı.

Beyaz Saray’ın internet sitesinde yayınlanan açıklamada, “Bugün, Meds Yeghern’de (Ermeni soykırımı) kaybedilen hayatları anıyor ve asla unutmayacağımız taahhüdünü yineliyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Biden, “1,5 milyon Ermeni tehcir edildi, katledildi ve ölümlerine yürütüldü. Arkalarında ailelerini sonsuza kadar kırık dökük, nesilleri sonsuza kadar değişmiş halde bıraktılar. Bu trajedinin yasını tutarken Ermeni halkının direncini de onurlandırıyoruz” dedi.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

Biden’ın açıklamasına Türkiye’den yanıt gecikmedi. Dışişleri Bakanlığı, “bazı radikal çevreleri memnun etmek” amacıyla bazı yetkililerce 1915 olayları hakkında yapılan tek taraflı açıklamaları reddettiklerini bildirdi. 

Tarihi gerçekleri çarpıtan bu açıklamaların uluslararası hukuka da aykırı olduğu vurgulanarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin 1915 olaylarının meşru tartışma konusu olduğunu açık biçimde kayda geçirdiği belirtildi. 

Açıklamada, “Tarihle ilgili bu ön yargılı ve tarafgir açıklamalar, iki toplum arasındaki uzlaşı çabalarına zarar vermenin yanı sıra nefret suçları işlemeye meyilli radikal grupları da cesaretlendirmektedir. Tüm tarafları, Ortak Tarih Komisyonu kurulması önerimize ve Ermenistan ile başlatılan normalleşme sürecine destek vermeye çağırıyoruz” ifadelerine yer verildi.
       

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x